(Anser anser)
A nyárilúd szülők féltve őrzik, védelmezik a kislibáikat. F: Bodnár Mihály
Nyári lúd család: A nyárilúd szülők féltve őrzik, védelmezik a kislibáikat. F: Bodnár Mihály
Magyarországon legnagyobb állományai a természetvédelmi oltalom alatt álló kisebb-nagyobb kiterjedésű vizes élőhelyeken élnek. A Fertő-tó, a Kis-Balaton és a Balaton, illetve az ahhoz kapcsolódó halastavak, a Velencei tó és a dinnyési Fertő, a csákvári Csíkvarsai-rét, A Ferencmajori halastavak, a Duna-Tisza közi védett területek, – Apajpuszta és az ottani halastavak, a Kolon-tó, Kelemen-szék, Zabszék, Böddi-szék, a szegedi Fehértó és Fertő, a Csaj-tó, Pusztaszeri Büdös-szék, a Péteri-tó –a Hortobágyi mocsarak és halastavak, a Bihari rétek, illetve a Biharugrai-halastavak a legjelentősebb fészkelő és pihenőterületei. Ezeken kívül számos kisebb kiterjedésű halastavon, dunai és tiszai morotvában, kisebb nagyobb kiterjedési víztározókon és más vizes élőhelyen is megtalálható kisebb számban.

Veszélyeztető tényezők: A nyári lúd, amelyik néhány évtizeddel ezelőtt kifejezett félénk, különösen óvatos, csak a legnagyobb mocsarakban kis számban fészkelő madár volt, mára sokat változott. Félénksége ugyan jelentősen csökkent, de azért megőrizte a ludakra jellemző óvatosságot. Ugyanakkor a pl. a halastavak néhány méteres nádszegélyében fészkelők jól mutatják, hogy az élőhelyek zavartalanságával kapcsolatos korábbi igényei megváltoztak, de ezt támasztják alá a csónakutak mellé épült fészkek is. Utóbbiaknál az is előfordul, hogy a kotló madár a tőle néhány méterre elhaladó csónak ellenére sem hagyja el a fészket. Horgásztavakon is egyre gyakoribb jelenség az, hogy a horgászoktól 10-20 méterre táplálkoznak, vagy vezetgetik fiókáikat. A horgásztavakon viszont egyre gyakrabban fordul elő, hogy horgászzsinórba gabalyodik egy-egy példány, amelynek kiszabadítása a legtöbb esetben nem lehetséges.
A fészekhely zavartalansága iránti igény jelentős változása azonban azt is magával hozta, hogy a rosszabb, zavartabb helyeken is költésbe kezd egy-egy pár, de gyakran azok sikertelenül költenek.
A nyári lúdra a legnagyobb veszélyt a nádasok elhúzódó – fagymentes időben végrehajtott –aratás jelenti. A korán költésbe kezdő nagy kócsag (Egretta alba) mellett a nyári lúd fészkei is pusztulásra vannak ítélve, ha azok a nádvágásra kijelölt területen épültek.
A tojásos fészekaljat predátorok nem veszélyeztetik, a frissen kikelt fiókákat azonban annál inkább. Bár a két szülő védelmezi a fiókákat, azokat a vörös róka (Vulpes vulpes), a rétisas (Haliaeetus albicilla), de a nagytestű sirályok is igyekeznek elragadni. A vidra is elfoghat közülük párat és ott, ahol nagyméretű szürke harcsák (Sciurus glanis) is élnek, azok is tizedelhetik a fiókákat.
Mivel a nyári lúd vadászható faj, értelemszerűen az egyes példányok túlélését ez nagy mértékben befolyásolja. Az elejtett példányoknál nagyobb vesztesség azonban az, hogy a pihenőhelyek nyugalma a vadászat miatt nem biztosítható. Ugyancsak gondot okoz az ólomsörét használata, termőtalajra vagy vízbe hullása is. Az iszapba leülepedő ólomsörét szemeket a récék, a talajra hullottakat pedig a fácán és a galambfélék stb. felcsipegetik és e miatt ólommérgezés veszélyének vannak kitéve. Az elejtett és jelentős mértékű ólmot felvett récéket vagy fácánt elfogyasztó embereket rendszeres fogyasztás esetén mérgezheti az ólom.

Természetvédelmi kezelés:
A nád aratását úgy kell ütemezni, hogy annak befejezése és a levágott kévék kihordása január végére befejeződjön. Az aratásra kijelölt területen pedig lehetőség szerint több foltban fenn kell hagyni a nádat akár több éven keresztül is. Ezeket a több éves ún. avas nádfoltokat a nyári lúdon kívül a gémfélék, a kis vízicsibe (Porzana parva), a barkós cinege (Panurus biarmicus), a sitke (Acrocephalus melanopogon) és további fajok is előszeretettel választják költőhelyüknek, míg a friss – azévi – nádasban csak néhány faj, pl. cserregő nádiposzáta tekinthető jellemzőnek.
Ott, ahol gémfélék nem fészkelnek a nádasban, elegendő néhány egymástól távolabb elhelyezkedő pár száz négyzetméteres foltot visszahagyni. Ahol viszont a gémek is költenek, ott a természetvédelmi kezelővel kell közösen kijelölni az aratásból kivont területeket.
A vetésben vélelmezett vagy esetenként valós kártétel elhárításának legolcsóbb és legegyszerűbb módja, ha egy „libalegelő őrt” alkalmazunk, aki a nem kívánt részekről eltereli az állatokat. Bevált gyakorlat az, hogy a vadászati idény eltelte után vadkár elhárító vadászatot kérnek a gazdálkodók. Ezekben az esetekben azonban legtöbbször a vadászati lehetőség és kevésbé a vetések védelme a motiváló tényező, ezért ennek a gyakorlatnak csak kivételes esetben lehet teret engedni.
A nagy libacsapatokkal együtt mozgó vörösnyakú ludak (Branta ruficollis) és kis lilikek (Anser ertythropus) védelme érdekében a Tiszántúlon vissza kell állítani a korábbi gyakorlatot, miszerint ebben a térségben a vadászati idény rövidebb, mint az ország más részein. A vadkárelhárító vadászatok engedélyezését pedig alapos vizsgálatok alapján és csak akkor lehessen engedélyezni, ha más módon nem lehet elhárítani az esetleges kárt.
Érvényt kell szerezni annak a jogszabályban rögzített kötelezettségnek, miszerint a vizes területeken az ólomsörét használatát meg kell szüntetni.
A 2022-ben hatályos jogszabály alapján egy vadász által naponta hat lúd (nyári-, és vetési lúd, valamint nagy lilik) ejthető el. 2010-ben még csak négy példányban, 2012-től pedig hat példányban határozták meg a napi terítéket. Semmilyen szakmai érvvel nem támasztható alá a napi terítékszám felemelése. Vadászati élményt négy példány elejtése is éppen úgy jelent, mint az annál több állat lelövése, ezért vissza kell állítani a korábbi – hosszú ideig érvényben lévő – négy példányban meghatározott korlátozást.

Nyári lúd képgaléria

Nyári lúd | részletesebb információk
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aggófű (Senecio)
Angyalgyökér (Angelica)
Aranka (Cuscuta)
Aranyvessző (Solidago)
Árvácska (Viola)
Atracél (Anchusa)
Bábakalács (Carlina)
Bakfű (Betonica)
Bakszakál (Tragopogon)
Ballagófű (Salsola)
Báránypirosító (Alkanna)
Békakorsó (Sium)
Békalen (Linum)
Békaszittyó (Juncus)
Betyárkóró (Conyza)
Boglárka (Ranunculus)
Bojtorján (Arctium)
Bolhafű (Pulicaria)
Borbálafű (Barbarea)
Borjúpázsit (Anthoxanthum)
Buzér (Rubia)
Cickafark (Achillea)
Csabaíre (Sanguisorba)
Csalán (Urtica)
Csikorgófű (Gratiola)
Csillagpázsit (Cynodon)
Csucsor (Solanum)
Csukóka (Scutellaria)
Ebnyelvűfű (Cynoglossum)
Együttműködő partnerek
Ezerjófű (Centaurium)
Farkasfog (Bidens)
Fátyolvirág (Gypsophila)
Földitömjén (Pimpinella)
Fűszerkömény (Carum)
Füzény (Lythrum)
Füzike (Epilobium)
Galaj (Galium)
Galambbegy (Valerianella)
Gamandor (Teucrium)
Gémorr (Erodium)
Gólyaorr (Geranium)
Görögszéna (Trigonella)
Gyékény (Typha)
Gyíkfű (Prunella)
Gyöngyajak (Leonurus)
Gyöngyike (Muscari)
Gyöngyköles (Buglossoides)
Gyújtoványfű (Linaria)
Habszegfű (Silene)
Here (Trifolium)
Hídőr (Alisma)
Hölgymál (Hieracium)
Iglice (Ononis)
Ínfű (Ajuga)
Iszapgyopár (Gnaphalium)
Kakascímer (Rhinanthus)
Kakukkfű (Thymus)
Kakukktorma (Cardamine)
Katáng (Cichorium)
Kecskeruta (Galega)
Kender (Cannabis)
Kenderkefű (Galeopsis)
Keserűfű (Persicaria
Kígyószisz (Echium)
Kocsord (Peucedanum)
Kökörcsin (Pulsatilla)
Koldustetű (Lappula)
Kosbor (Orchis)
Küllőrojt (Erigeron)
Legelő állataink
Legelőink gyógynövényei
Legelőink védett állatai
Legelők özönnövényei
Legelők védett növényei
Legeltetési módszerek
Legeltetési tapasztalatok
Legyezőfű (Filipendula)
Lizinka (Lisimachia)
Lórom
lósóska
Macskagyökér (Valeriana)
Macskamenta (Nepeta)
Macskatalp (Antennaria)
Mácsonya (Dipsacus)
Mályva (Malva)
Margitvirág (Leucanthemum)
Martilapu (Tussilago)
Medvetalp (Heracleum)
Menta (Mentha)
Murok (Daucus)
Nád (Phragmites)
Nadálytő (Symphytum)
Nefelejcs (Myosotys)
Nyílfű (Sagittaria)
Nyúlárnyék /spárga/ (Asparagus)
Nyúlszapuka (Anthyllis)
Ökörfarkkóró (Verbascum)
Orbáncfű (Hypericum)
Ördögharaptafű (Succisa)
Ördögszem (Scabiosa)
Örménygyökér (Inula)
Pacsirtafű (Polygala)
Palástfű (Alchemilla)
Párlófű (Agrimonia)
Pasztinák (Pastinaca)
Pásztortáska (Capsella)
Pemetefű (Marrubium)
Peremizs (Inula)
Pimpó (Potentilla)
Pipacs (Papaver)
Pipitér (Anthemis)
Pitypang (Taraxacum)
Polygonum)
Porcika (Herniaria)
Pozdor (Scorzonera)
Repcsény (Erysimum)
Retek (Raphanus)
Rezeda (Reseda)
Sármányvirág (Sideritis)
Sédkender (Eupatorium)
Somkóró (Melilotus)
sóska (Rumex)
Sövényszulák (Calystegia)
Szalmagyopár (Helichrisum)
Szappanfű (Saponaria)
Szarkaláb (Consolida)
Szarumák (Glaucinum)
Szarvaskerep (Lotus)
Százszorszép (Bellis)
Szegfű (Dianthus)
Székfű (Matricaria)
Szemvidító (Euphrasia)
Szerbtövis (Xanthium)
Szulák (Convolvulus)
Szurokfű (Origanum)
Tarackbúza (Elymus)
Tikszem (Anagallis)
Tisztesfű (Stachys)
Tőzegboglár (Parnassia)
Tyúkhúr (Stellaria)
Üröm (Artemisia)
Útifű (Plantago)
Varfű (Knautia)
Varjúháj (Sedum)
Varjúmák (Hibiscus)
Vérfű (Sanguisorba)
Vérontófű (Potentilla)
Vizes élőhelyrekonstrukciók
Ziliz (Althea)
Zsálya (Salvia)
Zsázsa (Lepidium)
Zsoltina (Serratula)
Zsombor (Sisymbrium)
Zsurló (Equisetum)

Amennyiben kérdése lenne programunkkal kapcsolatban, kérJük kapcsolati ürlapunkon írjon nekünk. Kollégáink hamarosan válaszolnak Önnek.

KAPCSOLAT
KAPCSOLAT