(Emberiza schoeniclus)
A hím nádisármány fekete feje és torka alapján könnyen felismerhető. Fotó: Kalotás Zsolt
A hím nádisármány fekete feje és torka alapján könnyen felismerhető. Fotó: Kalotás Zsolt
Nevével ellentétben nem a nádasok fészkelő madara, legfeljebb azok szélső száraz, vagy esetenként sekély vízben álló részein telepszik meg. Sohasem találjuk a nádasok belsejében, mint pl. a cserregő nádiposzátát (Acrocephalus scirpaceus). Legfontosabb fészkelőhelyei a nedves, időnként tocsogós rétek és legelők. Kedveli a sásos (Carex sp.), zsiókás (Bolboschoenus sp.), lórommal (Rumex sp.) tarkított, illetve a zsombékos területeket. Alkalmanként az utakat vagy mezőgazdasági táblákat szegélyező nedves talajú gyomtársulásokban is megtelepedhet. Költési időben a hímek rendszerint egy magasabb növényen, nádszálon ülve énekelnek, illetve őrzik a revírjüket.

Veszélyeztető tényezők: A nádi sármány nevével ellenététben nem a nádasokban, hanem a nedves réteken fészkel, amelyeken lehetnek kisebb-nagyobb nádfoltok is. Fészkeit, mint minden más talajon, vagy annak közvetlen közelében építő fajét, számos tényező veszélyezteti, melyek általában nem fajspecifikusak. A még csupasz fiókákat a meztelen csigák elfogyaszthatják, de az is elég, ha csak átmásznak rajtuk, ugyanis azok nyálkája olyan erősen tapad, hogy a fiókák attól nem tudnak szabadulni, ezért elpusztulhatnak. Jelentős veszélyeztető tényező lehet a borz (Meles meles), a róka (Vulpes vulpes) és a sakál (Canis aureus), amelyek ha megtalálják a fészket – akár tojásos, akár fiókás korban – felfalják annak tartalmát. A menyét (Mustella eremita), sőt a vándorpatkány (Rattus norvegicus) is hasonló veszélyt jelenthet, ha előfordul a fészkelőterületen. Mivel a nádi sármány a magas fűben, vagy más lágyszárú növényzet között, mélyen építi fészkét, a földön sétálgatva keresgélő dolmányos varjak (Corvus cornix) kevésbé jelentenek számára veszélyt, ahogy a szarkák (Pica pica) sem. A kirepült és a növényzet között lapuló fiókákat viszont a barna rétihéja (Circus aeruginosus) felfedezheti, és zsákmányul is ejtheti. Ezek azonban nem állomány szinten jelentkező veszélyeztető tényezők, mivel csak egy, vagy esetleg néhány párt érinthetnek egy-egy fészkelőhelyén.

Állomány szinten elsősorban a rétek nem megfelelő időben, vagy nem megfelelő módon végrehajtott kaszálása veszélyeztetheti. Természtes fészkelőhelyein – réteken, nagy kiterjedésű kaszálókon, legelőkön – a kaszálás időpontjának helytelen megválasztása sok fészekalj pusztulását okozhatja. Bizonyított tény, hogy a természetvédelmi szempontból legoptimálisabb időben – július 15. után megkezdett kaszálások adják a legnagyobb zöld tömeget, ezért a gazdálkodók érdekét is a későbbi kaszálás szolgálja leginkább. Azt azonban tudni kell, hogy a kaszálásnak nincs optimális ideje. Mindig vannak egy réten olyan élőlények, amelyeknek egyes példányai számára a kaszálás végzetes lehet, ugyanakkor a július 15. utáni gyepkezelés az élővilág nagy részét már csak egyed és nem állomány szinten érintik.
A legnagyobb veszélyt azonban a klímaváltozás jelenti, aminek következtében az egyre szárazabb, gyakran aszályos nyarakon a nádi sármány élőhelyei idő előtt kiszáradnak, sokszor már a költés megkezdése előtt vagy alatt.

Természetvédelmi kezelés: Mivel a nádi sármány a fészkét a növényzet, elsősorban az avas fű közé rejti, annak felderítése még a gyakorlott szakemberek számára sem könnyű feladat. Erre azonban nincs is szükség, ugyanis ha a kaszálás július 15.-e után történik, akkor addigra az első költés biztosan sikeres befejeződik. Ha előző évben megfelelő búvósávokat – kaszálásból kihagyott részeket – hagytunk a réten fészkelő madarak számára, akkor a legnagyobb valószínűséggel az ott fészkelő nádi sármányok közül minden pár ilyen helyen építette fészkét. A búvósávok a réteken élő összes állat számára valódi védelmet jelentenek, de talán a legnagyobb biztonságot a nádi sármányok számára nyújtanak.

A nagy kiterjedésű kaszálókon, hacsak lehet, szakaszolni kell a növényzet betakarítását, illetve búvósávokat kell meghagyni. Ezeknek a kaszálásból kihagyott sávoknak a szélessége néhány méter legyen. Egy 100 méteres szakaszon az arra merőleges búvósávokból egyet az elején, egyet pedig a végén kell kialakítani, illetve középen kettőt – arányosan elosztva, hogy térhálós szerkezetet alakítsunk ki. Ez biztosítja a kedvező életfeltételeket, költő és búvóhelyet a madaraknak és más állatoknak egyaránt. A búvósávok a kialakításukat követő évben kínálnak kedvező költési lehetőséget a földön fészkelő madarak számára, ezért azokat a fő költési időszak utáni kaszálások során vágjuk le, úgy, hogy ilyenkor máshol újabb sávokat hagyunk vissza.

A búvósávoknak azonnali hatása is van, hiszen amikor egy nagyobb területről egyszerre vágjuk le a növényzetet, akkor a rovarok, a még nem teljesen röpképes madárfiókák és számos további állat is itt talál menedéket. Ugyanakkor ezekben a területre jellemző növények képesek magot érlelni, ezért fontos szerepük van a gyepek megújulásában.

A kaszát nem csak a nádi sármány, hanem minden más földön fészkelő madárfaj fészkének, fiókáinak megőrzése érdekében is magasabbra kell állítani.

Ha a búvósávok megfelelő sűrűségben helyezkednek el, biztosak lehetünk benne, hogy a nádi sármányok, de a sárga billegetők (Motacilla flava), foltos nádiposzáták (Acrocephalus schoenobaenus), rozsdás csukok (Saxicola rubetra) sikeres költése érdekében is mindent megtettünk.

Bizonyított tény, hogy a nedves réteken, amelyek a legnagyobb fűtömeget adják, természetvédelmi szempontból legoptimálisabb időben – július 15. után megkezdett kaszálások hozzák a legnagyobb zöld tömeget, ezért a gazdálkodók érdekét is a későbbi kaszálás szolgálja leginkább. Szárazabb élőhelyeken, pl. a szolonyec szikeseken, a veres nadrágcsenkesz által alkotott társulásnál július közepére már kiég a gyep, ezért ezeken a helyi gazdálkodókkal, illetve falugazdászokkal és a természetvédelmi kezelőkkel folytatott, az aktuális helyi viszonyokhoz igazodó kaszálási gyakorlat kialakítása jó megoldás lehet. Azokon a területeken, ahol egy határnaphoz kötött a kaszálás megkezdésének időpontja, ha valamennyi gazdálkodó egyszerre kezdi meg a kaszálást, hirtelen nagy mértékben átalakul a táj – agrársokk keletkezik. Ez ugyan a költéseket már nem, vagy csak kis mértékben befolyásolja, de az összes élőlény számra kedvezőtlen változást jelent. Ezért, ahol csak lehet időben és térben mozaikolni kell a kaszálást is.

A vizes, vízjárta élőhelyek megőrzése nem csak a nádi sármány szempontjából kiemelt feladat. Mára már több száz kisebb tavat, vízjárta területet vesztettünk el, ezért a vizes területek megszűnése ellen mindent meg kell tenni. Ez nem csak természetvédelmi szempontból fontos, hanem szolgálja az agrárgazdálkodók érdekeit is, mivel ezek a területek számos további előnnyel rendelkeznek, mint pl. a légköri nedvesség megtartása.

Nádi sármány képgaléria

Nádi sármány | részletesebb információk
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aggófű (Senecio)
Angyalgyökér (Angelica)
Aranka (Cuscuta)
Aranyvessző (Solidago)
Árvácska (Viola)
Atracél (Anchusa)
Bábakalács (Carlina)
Bakfű (Betonica)
Bakszakál (Tragopogon)
Ballagófű (Salsola)
Báránypirosító (Alkanna)
Békakorsó (Sium)
Békalen (Linum)
Békaszittyó (Juncus)
Betyárkóró (Conyza)
Boglárka (Ranunculus)
Bojtorján (Arctium)
Bolhafű (Pulicaria)
Borbálafű (Barbarea)
Borjúpázsit (Anthoxanthum)
Buzér (Rubia)
Cickafark (Achillea)
Csabaíre (Sanguisorba)
Csalán (Urtica)
Csikorgófű (Gratiola)
Csillagpázsit (Cynodon)
Csucsor (Solanum)
Csukóka (Scutellaria)
Ebnyelvűfű (Cynoglossum)
Együttműködő partnerek
Ezerjófű (Centaurium)
Farkasfog (Bidens)
Fátyolvirág (Gypsophila)
Földitömjén (Pimpinella)
Fűszerkömény (Carum)
Füzény (Lythrum)
Füzike (Epilobium)
Galaj (Galium)
Galambbegy (Valerianella)
Gamandor (Teucrium)
Gémorr (Erodium)
Gólyaorr (Geranium)
Görögszéna (Trigonella)
Gyékény (Typha)
Gyíkfű (Prunella)
Gyöngyajak (Leonurus)
Gyöngyike (Muscari)
Gyöngyköles (Buglossoides)
Gyújtoványfű (Linaria)
Habszegfű (Silene)
Here (Trifolium)
Hídőr (Alisma)
Hölgymál (Hieracium)
Iglice (Ononis)
Ínfű (Ajuga)
Iszapgyopár (Gnaphalium)
Kakascímer (Rhinanthus)
Kakukkfű (Thymus)
Kakukktorma (Cardamine)
Katáng (Cichorium)
Kecskeruta (Galega)
Kender (Cannabis)
Kenderkefű (Galeopsis)
Keserűfű (Persicaria
Kígyószisz (Echium)
Kocsord (Peucedanum)
Kökörcsin (Pulsatilla)
Koldustetű (Lappula)
Kosbor (Orchis)
Küllőrojt (Erigeron)
Legelő állataink
Legelőink gyógynövényei
Legelőink védett állatai
Legelők özönnövényei
Legelők védett növényei
Legeltetési módszerek
Legeltetési tapasztalatok
Legyezőfű (Filipendula)
Lizinka (Lisimachia)
Lórom
lósóska
Macskagyökér (Valeriana)
Macskamenta (Nepeta)
Macskatalp (Antennaria)
Mácsonya (Dipsacus)
Mályva (Malva)
Margitvirág (Leucanthemum)
Martilapu (Tussilago)
Medvetalp (Heracleum)
Menta (Mentha)
Murok (Daucus)
Nád (Phragmites)
Nadálytő (Symphytum)
Nefelejcs (Myosotys)
Nyílfű (Sagittaria)
Nyúlárnyék /spárga/ (Asparagus)
Nyúlszapuka (Anthyllis)
Ökörfarkkóró (Verbascum)
Orbáncfű (Hypericum)
Ördögharaptafű (Succisa)
Ördögszem (Scabiosa)
Örménygyökér (Inula)
Pacsirtafű (Polygala)
Palástfű (Alchemilla)
Párlófű (Agrimonia)
Pasztinák (Pastinaca)
Pásztortáska (Capsella)
Pemetefű (Marrubium)
Peremizs (Inula)
Pimpó (Potentilla)
Pipacs (Papaver)
Pipitér (Anthemis)
Pitypang (Taraxacum)
Polygonum)
Porcika (Herniaria)
Pozdor (Scorzonera)
Repcsény (Erysimum)
Retek (Raphanus)
Rezeda (Reseda)
Sármányvirág (Sideritis)
Sédkender (Eupatorium)
Somkóró (Melilotus)
sóska (Rumex)
Sövényszulák (Calystegia)
Szalmagyopár (Helichrisum)
Szappanfű (Saponaria)
Szarkaláb (Consolida)
Szarumák (Glaucinum)
Szarvaskerep (Lotus)
Százszorszép (Bellis)
Szegfű (Dianthus)
Székfű (Matricaria)
Szemvidító (Euphrasia)
Szerbtövis (Xanthium)
Szulák (Convolvulus)
Szurokfű (Origanum)
Tarackbúza (Elymus)
Tikszem (Anagallis)
Tisztesfű (Stachys)
Tőzegboglár (Parnassia)
Tyúkhúr (Stellaria)
Üröm (Artemisia)
Útifű (Plantago)
Varfű (Knautia)
Varjúháj (Sedum)
Varjúmák (Hibiscus)
Vérfű (Sanguisorba)
Vérontófű (Potentilla)
Vizes élőhelyrekonstrukciók
Ziliz (Althea)
Zsálya (Salvia)
Zsázsa (Lepidium)
Zsoltina (Serratula)
Zsombor (Sisymbrium)
Zsurló (Equisetum)

Amennyiben kérdése lenne programunkkal kapcsolatban, kérJük kapcsolati ürlapunkon írjon nekünk. Kollégáink hamarosan válaszolnak Önnek.

KAPCSOLAT
KAPCSOLAT