(Limosa limosa)
Viaskodó nagy godák. Bal oldalon nászruhás, jobb oldalon téli tollazatban lévő madár. F: Oroszi Zoltán
Viaskodó nagy godák. Bal oldalon nászruhás, jobb oldalon téli tollazatban lévő madár. F: Oroszi Zoltán
A nagy goda egykor a magyarországi nedves rétek – kaszálók, és legelők – jellegzetes fészkelő madara volt. Az utóbbi három évtizedben azonban számos élőhelyéről fokozatosan visszaszorult. Az egyik legfontosabb fészkelőhelyének számító Duna-Tisza közi szikes tavak közül több mint száz, kiszárad. A zsombékos, vízjárta legelők, melyeken egykor az állomány jelentős része fészkelt, évről évre hamarabb száradnak ki és azáltal költésre alkalmatlanná válnak. Csak ott tud megtelepedni, ahol a költési és fiókanevelési időszakban a közelben sekély vízborítású területek és a fészkelésre alkalmas zsombékos, vagy számára kedvező magasságú nem túl sűrű növényzet található.

Projektünk egyik célja, hogy olyan legeltetési gyakorlatot mutassunk be a gazdálkodóknak, amely az elérhető gazdasági haszon mellett képes fenntartani ezt az alföldi vízjárta legelőkre oly jellemző, kecses, fokozottan védett madarat képes fenntartani.

Veszélyeztető tényezők

A nagy godát leginkább a klímaváltozás hatásai veszélyeztetik. Élőhelyeinek kiszáradása, illetve megszűnése nagyon súlyosan veszélyezteti magyarországi fennmaradását. Manapság egyre gyakoribb jelenség az, hogy a fészekfoglalás idején a számára optimális élőhelyet jelentő nedves rétek, láprétek a fiókák kikelési idejére kiszáradnak. Ilyen esetben a szülők elhagyhatják a még ki nem kelt tojásokat, illetve a kikelt fiókák éhen pusztulnak, mert a száraz területen nem találnak táplálékot. A zsombékos füves területek ugyan optimális élőhelyet képeznek számukra, de ha azokat késő ősszel túllegeltetik, esetleg a tél folyamán vagy kora tavasszal felégetik, akkor megszűnik a takarás és az ilyen helyen csak akkor kezdhetnek költésbe, amikor a friss növényzet elég magas ahhoz, hogy takarást biztosítson a kotló madár számára. A későbbi költéskezdet nagyobb eséllyel vezet a kiszáradáshoz, a költés sikertelenségéhez. A költési időben végzett kaszálások a fészekaljak vagy a már kikelt fiókák pusztulását okozzák.

A nedves, vizes legelők különösen fontos fészkelőterületei. Az itt fészkelők fészekaljait a legelő álltok eltaposhatják, különösen akkor, ha valamitől megijednek, vagy a pásztorkutyák meghajtják azokat. Az ilyenkor meglóduló csorda vagy gulya lába alá kerülő fészkek menthetetlenek. A békésen legelő jószág csak véletlenszerűen tapos el egy-egy fészket. Ugyanakkor hangsúlyozni kell azt is, hogy legeltetés elmaradása esetén, a vizes területeken felverődik a nád, a gyékény, a kanadai aranyvessző, vagy a magas aranyvessző, esetleg más özönnövények, amelyek ha kellően eluralkodnak, kizárják a nagy goda megtelepedését.

Partimadarak telepéhez csatlakozó párok esetén fokozottan fennáll annak a veszélye, hogy azt a róka, vagy a borz felfedezi és kifosztja. Ezeket a telepeket a dolmányos varjú is veszélyezteti, de az együtt fészkelő madarak általában sikerrel elüldözik azokat. Ugyanakkor az egyesével települő párok, különösen, ha a vegetáció nem biztosít kellő takarást a fészek vagy a kotló madár számára, fokozottan vannak kitéve a dolmányos varjú által történő fészek kifosztásnak.

Az utóbbi két-három évtizedben Európa szerte megfigyelhető jelenség, hogy a nagy goda, de a bíbic (Vanellus vanellus) is, nyílt, növényzet nélküli vízállásos szántókon fészkel. Ezek a párok nyilvánvalóan azért választják ezeket az élőhelyeket, mert a szántokon kialakuló vizek kedvező táplálkozási lehetőséget kínálnak számukra és egyúttal megteremtődik annak az esélye is, hogy a vizek kitartanak a fiókák kikeléséig. Ugyanakkor a nyílt helyen lévő fészkek sokkal könnyebben eshetnek a fészekfosztogatók, elsősorban a dolmányos varjak áldozatává.

Természetvédelmi kezelés

Magyarországon az utóbbi másfél-két évtizedben általánossá vált, hogy a nagy mennyiségű csapadékot, árhullámokat, vízbőséget követően, akár már hetekkel később is aszály sújtja azokat a területeket, ahol korábban még a víz – gyakran végiggondolatlan és indokolatlan – levezetésén fáradoztak. Tekintettel arra, hogy a víz nemcsak az élővilág, a házi állatok, de az ember számára is egyre nagyobb kincset jelent, át kell értékelnünk a vele kapcsolatos stratégiánkat. A természetvédelmi szempontból fontos vizes élőhelyeken, de akár egy-egy nagyobb elöntésnél is gondoskodni kell a vizek visszatartásáról. Az egyre nagyobb mértékű felmelegedés miatt minden vizes élőhely felértékelődik, megőrzésük pedig több mint természetvédelmi feladat. Gondoljunk csak arra, hogy a párolgó vizek milyen hatással vannak környezetük klímájára, illetve a környező mezőgazdasági területekre.

A nagy goda fészkelőhelyén a kaszálások időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tojásos fészkeket, vagy a már kikelt, de még röpképtelen korú fiókákat ne veszélyeztesse. Legjobb azonban az, ha nagyobb terület áll rendelkezésünkre, akkor a kaszálás helyét és annak térbeli eloszlását úgy alakítjuk, hogy a nagy godák fészkelőhelyei maradjanak a folyamat végére. Ez sok esetben magától is így alakul, hiszen a mélyebb részekre a gépek amúgy is csak később tudnak bejutni. Ha a vizek elpárolgása, felszívódása után az egész terület kaszálhatóvá válik, célszerű sávosan a teljes terület hosszában néhány 4-5 méter széles sávot kaszálatlanul hagyni. Ezek az ún. búvósávok a következő évben vonzani fogják a fűben fészkelő madarakat: piroslábú cankó (Tringa totanus), sárga billegető (Motacilla flava), nádi sármány (Emberiza schoeniclus) stb. fajok. Ezzel el lehet érni, hogy a többi terület szabadon, vagy szabadabban hasznosítható, mivel a madarak döntő többsége bizonyosan a búvósávban építi fészkét. Annak zavartalansága pedig biztosítja a sikeres költést, a fiókák felnevelkedését, röpképessé válását.

A nagy goda élőhelyeit csak az évszázadok óta folytatott hasznosítási módok – legeltetés, kaszálás – alkalmazásával lehet fenntartani. A legfontosabb feladat az élőhelyek és ezáltal, a legelők lehető legjobb állapotban tartása, ez pedig a mélyebb fekvésű, vizes területeken csak nyári, őszi legeltetéssel biztosítható, amely nemcsak a fészekaljakat védi meg, de megfelel – az egykori legelőrendtartásokban megfogalmazott – a tulajdonos érdekeinek is, mivel így a felázott területek növényzete is megőrizhető. Ha viszont a legeltetést nem megfelelő módon, illetve időben végezzük, akkor esetleg néhány fészekalj is elpusztulhat. Ez azonban manapság, amikor már az egykori vizes élőhelyeknek csak a töredékével rendelkezünk és ennek megfelelően a nagy goda állományunk is sokkal kisebb, nem fogadható el. A legjobb gyakorlat az, ha a költési időszakban – amennyiben az indokolt – a fészkelőhelyeket június 15-ig kizárjuk a legeltetésből. Kellően nagy kiterjedésű legelő esetén ez nem jelenthet nehézséget a gazdálkodó számára, hiszen a nedves, vízjárta, vagy vízállásos részeken a friss fű növekedése ott indul meg legelőször, ahol a talaj a leghamarabb kezd kiszáradni. Mire ezeket a területek az állatok fokozatosan lelegelik a mélyebben fekvő és ezért csak később legeltethető részeken a nagy goda és a társfészkelőinek tojásai kikelnek, legtöbbször a fiókák is röpképessé válnak. Ezután már a földön – fűben – fészkelő madarak veszélyeztetése nélkül, vagy a lehetséges kár minimálisra csökkentése mellett lehet az állatokat a mélyebb, zsombékos területre hajtani.

Villanypásztoros legeltetés esetén csakúgy, mint a kaszálásnál, lehet körbekeríteni olyan kisebb-nagyobb mélyebb, lehetőleg zsombékos foltokat, ahonnan a legelő állatokat kizárjuk, vagy csak rövidebb ideig használjuk a területet, ezáltal az azon található vegetáció egy része fennmarad és a következő tavaszon már, mint avas – fészkelésre különösen alkalmas –növényzet várja a visszatérő madarakat. Az ilyen helyekre „csalogatott” fészkelők védelme is könnyebb feladat. Ügyelni kell azonban arra, hogy akár a legeltetésből, akár a kaszálásból kihagyott területek helyét évente váltogassuk, mert ellenkező esetben a túl sűrűvé váló növényzet alkalmatlanná válik a godák fészkelésére.

A nyílt területeken, pl. szántókon, vagy a pihentetett rizskazettákban fészkelők csak akkor tudnak fiókát nevelni, ha a területet a legnagyobb nyugalomban tatjuk. A fészkéről felzavart godák, és általában a legtöbb madár csak akkor száll vissza, ha a veszély már elmúlt. Ezzel szemben a dolmányos varjak pontosan felmérik, hogy az eltávolodó ellenség milyen távolságból nem jelent veszélyt számukra, de attól még a godák tartanak, és ezért nem mennek vissza a fészkükre. A takarás nélküli védtelen fészekaljakra a varjak előbb szállnak le, mint tulajdonosaik és másodpercek alatt képesek tönkretenni azokat.

Ez ellen csak akkor tudunk védekezni, ha a zavarások kizárásával megakadályozzuk azt, hogy az egyes párok, vagy a laza telepen fészkelők egyszerre felszálljanak és védtelenül hagyják fészkeiket.

Vízelvezetés tilalma

A fészkelőhelyek körzetében indokolt és szükséges is a dolmányos varjú távoltartása és a szarka állomány egy bizonyos mértékig történő visszaszorítása, és különösen a róka, a borz és az aranysakál távoltartása is. A dolmányos varjú és a szarka esetében arra kell törekedni, hogy a nedves réteken láthatóan tojást keresgélő – arra specializálódott – egyedeket eltávolítsuk.

Nagy goda képgaléria

Nagy goda | részletesebb információk
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aggófű (Senecio)
Angyalgyökér (Angelica)
Aranka (Cuscuta)
Aranyvessző (Solidago)
Árvácska (Viola)
Atracél (Anchusa)
Bábakalács (Carlina)
Bakfű (Betonica)
Bakszakál (Tragopogon)
Ballagófű (Salsola)
Báránypirosító (Alkanna)
Békakorsó (Sium)
Békalen (Linum)
Békaszittyó (Juncus)
Betyárkóró (Conyza)
Boglárka (Ranunculus)
Bojtorján (Arctium)
Bolhafű (Pulicaria)
Borbálafű (Barbarea)
Borjúpázsit (Anthoxanthum)
Buzér (Rubia)
Cickafark (Achillea)
Csabaíre (Sanguisorba)
Csalán (Urtica)
Csikorgófű (Gratiola)
Csillagpázsit (Cynodon)
Csucsor (Solanum)
Csukóka (Scutellaria)
Ebnyelvűfű (Cynoglossum)
Együttműködő partnerek
Ezerjófű (Centaurium)
Farkasfog (Bidens)
Fátyolvirág (Gypsophila)
Földitömjén (Pimpinella)
Fűszerkömény (Carum)
Füzény (Lythrum)
Füzike (Epilobium)
Galaj (Galium)
Galambbegy (Valerianella)
Gamandor (Teucrium)
Gémorr (Erodium)
Gólyaorr (Geranium)
Görögszéna (Trigonella)
Gyékény (Typha)
Gyíkfű (Prunella)
Gyöngyajak (Leonurus)
Gyöngyike (Muscari)
Gyöngyköles (Buglossoides)
Gyújtoványfű (Linaria)
Habszegfű (Silene)
Here (Trifolium)
Hídőr (Alisma)
Hölgymál (Hieracium)
Iglice (Ononis)
Ínfű (Ajuga)
Iszapgyopár (Gnaphalium)
Kakascímer (Rhinanthus)
Kakukkfű (Thymus)
Kakukktorma (Cardamine)
Katáng (Cichorium)
Kecskeruta (Galega)
Kender (Cannabis)
Kenderkefű (Galeopsis)
Keserűfű (Persicaria
Kígyószisz (Echium)
Kocsord (Peucedanum)
Kökörcsin (Pulsatilla)
Koldustetű (Lappula)
Kosbor (Orchis)
Küllőrojt (Erigeron)
Legelő állataink
Legelőink gyógynövényei
Legelőink védett állatai
Legelők özönnövényei
Legelők védett növényei
Legeltetési módszerek
Legeltetési tapasztalatok
Legyezőfű (Filipendula)
Lizinka (Lisimachia)
Lórom
lósóska
Macskagyökér (Valeriana)
Macskamenta (Nepeta)
Macskatalp (Antennaria)
Mácsonya (Dipsacus)
Mályva (Malva)
Margitvirág (Leucanthemum)
Martilapu (Tussilago)
Medvetalp (Heracleum)
Menta (Mentha)
Murok (Daucus)
Nád (Phragmites)
Nadálytő (Symphytum)
Nefelejcs (Myosotys)
Nyílfű (Sagittaria)
Nyúlárnyék /spárga/ (Asparagus)
Nyúlszapuka (Anthyllis)
Ökörfarkkóró (Verbascum)
Orbáncfű (Hypericum)
Ördögharaptafű (Succisa)
Ördögszem (Scabiosa)
Örménygyökér (Inula)
Pacsirtafű (Polygala)
Palástfű (Alchemilla)
Párlófű (Agrimonia)
Pasztinák (Pastinaca)
Pásztortáska (Capsella)
Pemetefű (Marrubium)
Peremizs (Inula)
Pimpó (Potentilla)
Pipacs (Papaver)
Pipitér (Anthemis)
Pitypang (Taraxacum)
Polygonum)
Porcika (Herniaria)
Pozdor (Scorzonera)
Repcsény (Erysimum)
Retek (Raphanus)
Rezeda (Reseda)
Sármányvirág (Sideritis)
Sédkender (Eupatorium)
Somkóró (Melilotus)
sóska (Rumex)
Sövényszulák (Calystegia)
Szalmagyopár (Helichrisum)
Szappanfű (Saponaria)
Szarkaláb (Consolida)
Szarumák (Glaucinum)
Szarvaskerep (Lotus)
Százszorszép (Bellis)
Szegfű (Dianthus)
Székfű (Matricaria)
Szemvidító (Euphrasia)
Szerbtövis (Xanthium)
Szulák (Convolvulus)
Szurokfű (Origanum)
Tarackbúza (Elymus)
Tikszem (Anagallis)
Tisztesfű (Stachys)
Tőzegboglár (Parnassia)
Tyúkhúr (Stellaria)
Üröm (Artemisia)
Útifű (Plantago)
Varfű (Knautia)
Varjúháj (Sedum)
Varjúmák (Hibiscus)
Vérfű (Sanguisorba)
Vérontófű (Potentilla)
Vizes élőhelyrekonstrukciók
Ziliz (Althea)
Zsálya (Salvia)
Zsázsa (Lepidium)
Zsoltina (Serratula)
Zsombor (Sisymbrium)
Zsurló (Equisetum)

Amennyiben kérdése lenne programunkkal kapcsolatban, kérJük kapcsolati ürlapunkon írjon nekünk. Kollégáink hamarosan válaszolnak Önnek.

KAPCSOLAT
KAPCSOLAT