(Numenius arquata)
Lefelé hajló csőre alapján a nagy póling biztonsággal megkülönböztethető minden más madártól. F: Haraszthy László
Lefelé hajló csőre alapján a nagy póling biztonsággal megkülönböztethető minden más madártól. F: Haraszthy Lászó
A legnagyobb termetű – fokozottan védett –partimadarunk, amelynek hosszú lefelé hajló csőre olyan jellegzetes, hogy az alapján minden más madárfajtól elkülöníthető. Tollazata világos szürkésbarna, sötétebb barna hosszanti elrendezésű cseppfoltokkal. Költési időszakon kívül általában csapatokban mutatkozik, de a nem fészkelő példányok tavasztól-őszig szintén összetartanak.

Eredetileg a nedves rétek jellegzetes, de ritka, fészkelő madara volt, mára azonban állományának egy része áttelepült a mezőgazdasági területekre. Elsősorban a lucerna, here, de esetenként akár a gabonatáblákban is fészkelhet. Magyarországi állománya nagyon kicsi, de a fészkelő párok számát az időjárás is nagy mértékben befolyásolja. A száraz aszályos években lényegesen kevesebb pár kezd költeni nálunk, mint a nedvesebb, csapadékosabb években. Fészkelő állományunk 50-100 pár között változik.

Fészkét a földön, egy kis talajmélyedésben alakítja ki. Fiókái fészekhagyók, de kikelés után csak 32-38 naposan válnak röpképessé, addig a szülők vezetgetése mellett önállóan táplálkoznak, miközben azok védik őket a tűző naptól, hidegtől vagy a csapadéktól. A nagy póling tápláléka elsősorban sáskákból, illetve mezei tücsökből és más rovarokból áll, melyet a tarlón, vetésben, de leginkább a gyepeken gyalogolva szed össze. Legelőkön rendszeresen felforgatja a tehénlepényeket és az abban található rovarokat is elfogyasztja.

A tavaszi őszi vonulás során gyakran nagyobb csapatokat alkotó nagy pólingok látványa azonban ne tévesszen meg senkit. A nagyszámú átvonuló mellett a fészkelő állományunk folyamatosan zsugorodik, megőrzésének lehetőség pedig jelentős részben a gyepeken gazdálkodó kezében van.

Veszélyeztető tényezők:

Néhány évtizeddel ezelőtt még vadászható madár volt, szerencsére ma már védelem alatt áll, elejtése tilos.

Manapság a legnagyobb veszélyt a megváltozott, átalakított gyepkezelés jelenti számára. A magas – általában lápréteken lévő – fűben a fészek és a fióka kellő takarásban van, így a ragadozók azt általában nem tudják felfedezni. Mivel fészkelőhelyéhez ragaszkodik, akkor is ott keres fészekhelyet magának, ha a vegetáció alacsony, de van néhány nagyobb fűcsomó, ami takarja a fészekre kuporodó tojót. Viszont ha tavasszal nagyon korán kihajtanak és a legelőállatok teljesen visszarágják a friss növényzetet, akkor nem tudnak kialakulni olyan „fűcsomók” amelyek elrejtik a kotló madarat, illetve magát a fészket. A védtelen, gyakran szabad szemmel messzebbről is látható kotló madarat a ragadozók – elsősorban róka, sakál – is észlelik. Nappal ugyan a kotló tojót nem tudják megfogni, vagy csak nagyon ritkán, de a tojásokat, vagy a tojó által melengetett fiókákat el tudják rabolni.

Lucerna, here, vagy gabonatáblában megtelepedő párokat a kaszálások, vagy más géppel végzett műveletek veszélyeztetik a kotlási és a fiókanevelési időszakban.

A magyarországi láprétek is súlyosan szenvednek az egyre egyenlőtlenebb eloszlású csapadék miatt. Amennyiben ezek kora tavasszal nem rendelkeznek megfelelő mennyiségű vízzel, akkor a növekedésnek induló vegetáció nagyon csenevész lesz, ami nem rejti el a nagy póling fészkeit.

A klímaváltozás, amelynek már ma is érzékelhető hatása a csapadék eloszlásának megváltozása, szintén kedvezőtlenül hat a nagy pólingra is. Nemcsak a fentebb leírtak miatt, hanem azért is, mert gyakran viszont a csapadék nagy mennyiségben akkor hullik le, amikor a tojások még nem keltek ki, ezért azok könnyen víz alá kerülhetnek. De ugyanennyire veszélyes az is, amikor a néhány napos fiókákat folyamatosan áztatja az eső, miközben nem tudnak megfelelő táplálékhoz jutni.

Mindezek miatt egyre gyakoribb jelenség az, hogy az egyes párok sem a költés, sem a pótköltés során nem tudnak egyetlen fiókát sem felnevelni. Ez pedig megpecsételi a Közép-Európában fészkelő állományt, amelyik nagy valószínűséggel nem töltődik fel a vonulás során nagy számban átvonuló példányokból.

Természetvédelmi kezelés:

A póling fészkelőhelyeken legalább néhány hektáros foltokban magasabb vegetációt kell tartani, amelyben elrejthetik tojásaikat, illetve fiókáikat. Ezt a gyakorlatban úgy lehet biztosítani, hogy a sarjú legeltetésből foltokat kihagyunk, illetve ugyanezt tesszük a kora tavaszi legeltetésnél is. Ezeket azonban a gyakorlatban nem könnyű megvalósítani, mert a legelő állatok szétterülve rágják le a füvet. Egy-egy foltot csak akkor lehet kihagyni, ha azt villanypásztorral körbekerítjük. Ezzel az eljárással fészkelésre alkalmas területet alakíthatunk ki. A szőrmés ragadozóktól ilyen módon védett területnek azonban célszerű legalább egy hektárt, vagy annál nagyobbat villanypásztorral körbekerítenünk. A fészekre visszatérő madár ugyanis attól messzebb száll le, majd az utolsó 50 vagy akár 100 métert már a növényzet takarásában gyalog, lelapulva teszi meg. Arra vonatkozóan azonban nincs tapasztaltunk, hogy a villanypásztor alsó zsinórja alatt félelem nélkül átbújnak-e a madarak, ezért érdemes azt magasabbra állítani, ami a rókának, sakálnak már akadály, de a póling még átfér alatta.

A tojásrakás fő ideje áprilisra esik. A májusi fészekaljak esetében valószínű, hogy azok többsége pótköltés, de olyan területen, ahol a magas vízállás miatt csak később tudnak fészkelni, májusban is előfordulhatnak még első költésből származó fészekaljak.

A pólingok által fészkelésre használt területen a kaszálás időpontját a fészkeléshez, illetve a fiókák röpképessé válásához kell igazítani. Ha a fióka már nagyobb, de még nem röpképes, akkor kiszorító kaszálást alkalmazva a szomszédos, kaszálásból kimaradó, táblákba lehet terelni a szülőket és a fiókáikat. Ilyen esetben azonban csak akkor lehet megkezdeni a kaszálást, ha megbizonyosodtunk arról, hogy a madarak nem tértek vissza a kaszálandó területre. Ha azonban a területet körbe kaszáljuk és az egyre kisebb foltba szorítjuk a madarakat, akkor a fiókát bizonyosan elpusztítjuk.

Ha viszontkellően nagy kiterjedésű a pólingok által fészkelésre használt terület, akkor néhány hektár kaszálásból történő kihagyásával is biztosítani tudjuk a költés sikerét.
A nedves réteken fészkelő párok esetében gazdasági érdekből sem szabad elvezetni a tavaszi vizeket. Ezek meghagyása jobb életfeltételeket biztosít valamennyi földön fészkelő parti madárnak – bíbic, piroslábú cankó, nagy goda, sárszalonka – miközben nagyobb fűhozamot is keletkeztet.

A nagy pólingok által használt fészkelőterületek környékén a dolmányos varjú, a vörös róka és az aranysakál távoltartásáról, gyérítéséről gondoskodni kell, mert e nélkül nagyon kicsi az esélye annak, hogy a fióka eléri a röpképességet. A szaporodási siker elmaradása pedig lassan oda vezet, hogy végérvényesen eltűnik gyepterületeinkről ez a különleges megjelenésű és hangú madarunk.

Nagy póling képgaléria

Nagy póling | részletesebb információk
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aggófű (Senecio)
Angyalgyökér (Angelica)
Aranka (Cuscuta)
Aranyvessző (Solidago)
Árvácska (Viola)
Atracél (Anchusa)
Bábakalács (Carlina)
Bakfű (Betonica)
Bakszakál (Tragopogon)
Ballagófű (Salsola)
Báránypirosító (Alkanna)
Békakorsó (Sium)
Békalen (Linum)
Békaszittyó (Juncus)
Betyárkóró (Conyza)
Boglárka (Ranunculus)
Bojtorján (Arctium)
Bolhafű (Pulicaria)
Borbálafű (Barbarea)
Borjúpázsit (Anthoxanthum)
Buzér (Rubia)
Cickafark (Achillea)
Csabaíre (Sanguisorba)
Csalán (Urtica)
Csikorgófű (Gratiola)
Csillagpázsit (Cynodon)
Csucsor (Solanum)
Csukóka (Scutellaria)
Ebnyelvűfű (Cynoglossum)
Együttműködő partnerek
Ezerjófű (Centaurium)
Farkasfog (Bidens)
Fátyolvirág (Gypsophila)
Földitömjén (Pimpinella)
Fűszerkömény (Carum)
Füzény (Lythrum)
Füzike (Epilobium)
Galaj (Galium)
Galambbegy (Valerianella)
Gamandor (Teucrium)
Gémorr (Erodium)
Gólyaorr (Geranium)
Görögszéna (Trigonella)
Gyékény (Typha)
Gyíkfű (Prunella)
Gyöngyajak (Leonurus)
Gyöngyike (Muscari)
Gyöngyköles (Buglossoides)
Gyújtoványfű (Linaria)
Habszegfű (Silene)
Here (Trifolium)
Hídőr (Alisma)
Hölgymál (Hieracium)
Iglice (Ononis)
Ínfű (Ajuga)
Iszapgyopár (Gnaphalium)
Kakascímer (Rhinanthus)
Kakukkfű (Thymus)
Kakukktorma (Cardamine)
Katáng (Cichorium)
Kecskeruta (Galega)
Kender (Cannabis)
Kenderkefű (Galeopsis)
Keserűfű (Persicaria
Kígyószisz (Echium)
Kocsord (Peucedanum)
Kökörcsin (Pulsatilla)
Koldustetű (Lappula)
Kosbor (Orchis)
Küllőrojt (Erigeron)
Legelő állataink
Legelőink gyógynövényei
Legelőink védett állatai
Legelők özönnövényei
Legelők védett növényei
Legeltetési módszerek
Legeltetési tapasztalatok
Legyezőfű (Filipendula)
Lizinka (Lisimachia)
Lórom
lósóska
Macskagyökér (Valeriana)
Macskamenta (Nepeta)
Macskatalp (Antennaria)
Mácsonya (Dipsacus)
Mályva (Malva)
Margitvirág (Leucanthemum)
Martilapu (Tussilago)
Medvetalp (Heracleum)
Menta (Mentha)
Murok (Daucus)
Nád (Phragmites)
Nadálytő (Symphytum)
Nefelejcs (Myosotys)
Nyílfű (Sagittaria)
Nyúlárnyék /spárga/ (Asparagus)
Nyúlszapuka (Anthyllis)
Ökörfarkkóró (Verbascum)
Orbáncfű (Hypericum)
Ördögharaptafű (Succisa)
Ördögszem (Scabiosa)
Örménygyökér (Inula)
Pacsirtafű (Polygala)
Palástfű (Alchemilla)
Párlófű (Agrimonia)
Pasztinák (Pastinaca)
Pásztortáska (Capsella)
Pemetefű (Marrubium)
Peremizs (Inula)
Pimpó (Potentilla)
Pipacs (Papaver)
Pipitér (Anthemis)
Pitypang (Taraxacum)
Polygonum)
Porcika (Herniaria)
Pozdor (Scorzonera)
Repcsény (Erysimum)
Retek (Raphanus)
Rezeda (Reseda)
Sármányvirág (Sideritis)
Sédkender (Eupatorium)
Somkóró (Melilotus)
sóska (Rumex)
Sövényszulák (Calystegia)
Szalmagyopár (Helichrisum)
Szappanfű (Saponaria)
Szarkaláb (Consolida)
Szarumák (Glaucinum)
Szarvaskerep (Lotus)
Százszorszép (Bellis)
Szegfű (Dianthus)
Székfű (Matricaria)
Szemvidító (Euphrasia)
Szerbtövis (Xanthium)
Szulák (Convolvulus)
Szurokfű (Origanum)
Tarackbúza (Elymus)
Tikszem (Anagallis)
Tisztesfű (Stachys)
Tőzegboglár (Parnassia)
Tyúkhúr (Stellaria)
Üröm (Artemisia)
Útifű (Plantago)
Varfű (Knautia)
Varjúháj (Sedum)
Varjúmák (Hibiscus)
Vérfű (Sanguisorba)
Vérontófű (Potentilla)
Vizes élőhelyrekonstrukciók
Ziliz (Althea)
Zsálya (Salvia)
Zsázsa (Lepidium)
Zsoltina (Serratula)
Zsombor (Sisymbrium)
Zsurló (Equisetum)

Amennyiben kérdése lenne programunkkal kapcsolatban, kérJük kapcsolati ürlapunkon írjon nekünk. Kollégáink hamarosan válaszolnak Önnek.

KAPCSOLAT
KAPCSOLAT