Tiszatáj Közalapítvány
Tiszatáj Közalapítvány
A Tiszatáj Környezet- és Természetvédelmi Közalapítványt 1995-ben alapította a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint Tiszadob Nagyközség Önkormányzata.

A Közalapítvány létrejöttének célja “a Tisza-völgy és tájtörténetileg hozzá kapcsolódó területek, valamint az Északi-középhegység térségének természeti értékei feltárásával, megóvásával és megismertetésével kapcsolatos feladatok, továbbá az egészséges emberi környezet kialakítása érdekében szükséges tennivalók szervezésével kapcsolatos feladatok ellátásának segítése, szervezése és megvalósítása.”

Közalapítvány az összegyűjtött adományok felhasználásával természeti értékekben gazdag területeket vásárolt, amelyeken a természeti értékek hosszú távú megőrzését tűzte ki célul. Emellett aktív szemléletformáló tevékenységet végez a természeti értékek védelme érdekében. A megvásárolt területek főként olyan, alacsony termőképességű, a helyi gazdák számára értéktelen, gyakran már nem is művelt, ám természeti értékekben gazdag ártéri gyepek és vizes élőhelyek, melyek a rendszeres legeltetés, kaszálás hiányában tönkre mentek volna. A mocsaras területek pedig korábban a kiszárítás, illetve természetesen úton bekövetkező kiszáradás miatt jelentős hanyatlásnak indultak. A Közalapítvány ezeken a területeken a cserjésedés és gyomosodás visszaszorításával, az állatállománnyal történő legeltetéssel, a rendszeres kaszálással, valamint a mocsarak vízutánpótlásának biztosításával jó állapotba hozta az élőhelyeket és ezzel nagyban hozzájárult a természeti értékek fennmaradásához.

A Közalapítvány által kezelt területek döntő hányada a tradicionális gazdálkodás következtében kialakult másodlagos kultúrtáj. Ezeken a természeti értékek megóvása, a területek állapotának megtartása kíméletes mezőgazdasági hasznosítást kíván. A kistérségek természetvédelemmel foglalkozó civil szervezeteit, gazdálkodóit segítendő, a közalapítványi tulajdonú gyepek, szántók egy részét előnyös feltételek mellett használatukba adták.

A befolyó bérleti díjak, valamint az adományok és a pályázatok útján megszerezhető források segítségével a területek látogatható részein megteremtették és folyamatosan fejlesztik az ökoturizmus feltételeit, hogy ezzel is hozzájáruljunk a térség vonzóvá tételéhez. Meggyőződésük, hogy ily módon ismertté lehet tenni egy-egy kistérséget, és minél több turista látogat oda, annál nagyobb az esélye annak, hogy előbb személyes, majd gazdasági kapcsolatok épüljenek ki, az egész térség érdekeit szolgálva.

A Közalapítvány a saját kezelésében lévő területeken olyan „agrár-környezetgazdálkodási mintagazdasági” tevékenység folytat, amely során egyrészről kikísérletezi a természeti értékek megóvását leginkább szolgáló módszereket, és ezeket az agrár-környezetgazdálkodási programok kidolgozói számára hozzáférhetővé teszi, másrészről ezen eljárásokat bemutatja a tájfenntartó gazdálkodás iránt érdeklődőknek.

Tevékenységének fontos eleme a hagyományos gazdálkodási formák megőrzése és megismertetése, valamint azoknak a gyakorlatban történő alkalmazása is, hiszen éppen ezekkel a kevésbé “iparosított” gazdálkodási módokkal érhető el leginkább azt, hogy a mezőgazdálkodás és a tájhasználat – a termelésen kívül – a fenntarthatóság szempontjából elengedhetetlenül fontos természeti és társadalmi funkcióit is betölthesse. Ennek szellemében alakították ki a Tisza egykori árterén, Kesznyéten térségében, a magas genetikai értékű, régi magyar állatfajta állományt. Ezekek az állatokkal történik a legeltetéses állattartásra alapozott gyephasznosítás, illetve gyepterületek kezelésére. A közel 500 egyedből magyar szürke marha-, valamint házi bivaly gulya gondozását és legeltetését pásztor végzi, ezáltal a Közalapítvány egyrészt munkalehetőséget biztosít a helyi lakosok számára, másrészt lehetőséget teremt a pásztorok tudásának fennmaradásához, továbbadásához.

A legelő állatok jó állapotban tartják az ősi legelőket, amely egyúttal biztosíték is a természeti értékek megőrzésére, hosszú távú fenntartására. A ritka növényfajokat rejtő ártéri rétek rendszeres és a természeti szempontokat figyelembe vevő kaszálásával, valamint a betelepülő özönnövények visszaszorításával a mezőgazdálkodási tevékenység hozzájárul a vidéki táj megőrzéséhez.

Az optimális állapotba hozott közalapítványi területek bevételeinek, a bérleti díjaknak, valamint az ökoturizmusból származó bevételeknek a bevonásával lehetőségünk nyílik a Közalapítvány környezet- és természetvédelmi oktató-nevelő munkájának a fejlesztésére is.

A Közalapítvány Kesznyéten határában az ún. Szamárháton látogatóközpontot működtet, mely kellemes kikapcsolódási helyszínt kínál mind a természetbarát kirándulók, családok, mind a több napot itt eltölteni szándékozó nagyobb felnőtt- vagy gyermekcsoportok számára.

A Közalapítvány több felsőoktatási intézménnyel is kapcsolatban áll, illetve a Debreceni Egyetem kihelyezett tanszéke. Ennek részeként terepi gyakorlatok és tudományos kutatás céljából érkeznek egyetemi hallgatók. , Számosan pedig itt gyűjtik az adatokat, információkat tudományos diákköri munkájukhoz, szakdolgozatuk, diplomadolgozatuk, doktori disszertációjuk kidolgozásához.

A Tiszatáj Közalapítvány bemutatása képgaléria

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Aggófű (Senecio)
Angyalgyökér (Angelica)
Aranka (Cuscuta)
Aranyvessző (Solidago)
Árvácska (Viola)
Atracél (Anchusa)
Bábakalács (Carlina)
Bakfű (Betonica)
Bakszakál (Tragopogon)
Ballagófű (Salsola)
Báránypirosító (Alkanna)
Békakorsó (Sium)
Békalen (Linum)
Békaszittyó (Juncus)
Betyárkóró (Conyza)
Boglárka (Ranunculus)
Bojtorján (Arctium)
Bolhafű (Pulicaria)
Borbálafű (Barbarea)
Borjúpázsit (Anthoxanthum)
Buzér (Rubia)
Cickafark (Achillea)
Csabaíre (Sanguisorba)
Csalán (Urtica)
Csikorgófű (Gratiola)
Csillagpázsit (Cynodon)
Csucsor (Solanum)
Csukóka (Scutellaria)
Ebnyelvűfű (Cynoglossum)
Együttműködő partnerek
Ezerjófű (Centaurium)
Farkasfog (Bidens)
Fátyolvirág (Gypsophila)
Földitömjén (Pimpinella)
Fűszerkömény (Carum)
Füzény (Lythrum)
Füzike (Epilobium)
Galaj (Galium)
Galambbegy (Valerianella)
Gamandor (Teucrium)
Gémorr (Erodium)
Gólyaorr (Geranium)
Görögszéna (Trigonella)
Gyékény (Typha)
Gyíkfű (Prunella)
Gyöngyajak (Leonurus)
Gyöngyike (Muscari)
Gyöngyköles (Buglossoides)
Gyújtoványfű (Linaria)
Habszegfű (Silene)
Here (Trifolium)
Hídőr (Alisma)
Hölgymál (Hieracium)
Iglice (Ononis)
Ínfű (Ajuga)
Iszapgyopár (Gnaphalium)
Kakascímer (Rhinanthus)
Kakukkfű (Thymus)
Kakukktorma (Cardamine)
Katáng (Cichorium)
Kecskeruta (Galega)
Kender (Cannabis)
Kenderkefű (Galeopsis)
Keserűfű (Persicaria
Kígyószisz (Echium)
Kocsord (Peucedanum)
Kökörcsin (Pulsatilla)
Koldustetű (Lappula)
Kosbor (Orchis)
Küllőrojt (Erigeron)
Legelő állataink
Legelőink gyógynövényei
Legelőink védett állatai
Legelők özönnövényei
Legelők védett növényei
Legeltetési módszerek
Legeltetési tapasztalatok
Legyezőfű (Filipendula)
Lizinka (Lisimachia)
Lórom
lósóska
Macskagyökér (Valeriana)
Macskamenta (Nepeta)
Macskatalp (Antennaria)
Mácsonya (Dipsacus)
Mályva (Malva)
Margitvirág (Leucanthemum)
Martilapu (Tussilago)
Medvetalp (Heracleum)
Menta (Mentha)
Murok (Daucus)
Nád (Phragmites)
Nadálytő (Symphytum)
Nefelejcs (Myosotys)
Nyílfű (Sagittaria)
Nyúlárnyék /spárga/ (Asparagus)
Nyúlszapuka (Anthyllis)
Ökörfarkkóró (Verbascum)
Orbáncfű (Hypericum)
Ördögharaptafű (Succisa)
Ördögszem (Scabiosa)
Örménygyökér (Inula)
Pacsirtafű (Polygala)
Palástfű (Alchemilla)
Párlófű (Agrimonia)
Pasztinák (Pastinaca)
Pásztortáska (Capsella)
Pemetefű (Marrubium)
Peremizs (Inula)
Pimpó (Potentilla)
Pipacs (Papaver)
Pipitér (Anthemis)
Pitypang (Taraxacum)
Polygonum)
Porcika (Herniaria)
Pozdor (Scorzonera)
Repcsény (Erysimum)
Retek (Raphanus)
Rezeda (Reseda)
Sármányvirág (Sideritis)
Sédkender (Eupatorium)
Somkóró (Melilotus)
sóska (Rumex)
Sövényszulák (Calystegia)
Szalmagyopár (Helichrisum)
Szappanfű (Saponaria)
Szarkaláb (Consolida)
Szarumák (Glaucinum)
Szarvaskerep (Lotus)
Százszorszép (Bellis)
Szegfű (Dianthus)
Székfű (Matricaria)
Szemvidító (Euphrasia)
Szerbtövis (Xanthium)
Szulák (Convolvulus)
Szurokfű (Origanum)
Tarackbúza (Elymus)
Tikszem (Anagallis)
Tisztesfű (Stachys)
Tőzegboglár (Parnassia)
Tyúkhúr (Stellaria)
Üröm (Artemisia)
Útifű (Plantago)
Varfű (Knautia)
Varjúháj (Sedum)
Varjúmák (Hibiscus)
Vérfű (Sanguisorba)
Vérontófű (Potentilla)
Vizes élőhelyrekonstrukciók
Ziliz (Althea)
Zsálya (Salvia)
Zsázsa (Lepidium)
Zsoltina (Serratula)
Zsombor (Sisymbrium)
Zsurló (Equisetum)

Amennyiben kérdése lenne programunkkal kapcsolatban, kérJük kapcsolati ürlapunkon írjon nekünk. Kollégáink hamarosan válaszolnak Önnek.

KAPCSOLAT
KAPCSOLAT